![Συναυλία αλληλεγγύης για τον έναν χρόνο από το ναυάγιο της Πύλου](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/438159924-10168911740545385-8757045786389257759-n.jpg)
Συναυλία αλληλεγγύης για τον έναν χρόνο από το ναυάγιο της Πύλου
-
11.05.2024 Newsroom
Συναυλία αλληλεγγύης για το ναυάγιο πλοίου με πρόσφυγες στην Πύλο, διοργανώνεται την Κυριακή 12 Μάη 7μ.μ, στα Γήπεδα μπάσκετ Ρουφ, Πειραιώς 144 και Π. Ράλλη.
Στο μουσικό πρόγραμμα συμμετέχουν οι: Φοίβος Δεληβοριάς, Φωτεινή Βελεσιώτου, Μαρία Παπαγεωργίου, Σπύρος Γραμμένος, Nεφέλη Φασούλη, Ναταλία Ρασούλη, Frank Panx, Alex Καλοφωλιάς, Stournari street band, Βασίλης Ράλλης, Πτέρυγα 3, The screaming Fly, Γιώργος Φασόλης και Bugarabu percussion, Damage Done, Βαλβολίνη, Τοξικά Απόβλητα.
Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, στη συναυλία καλούν οι επιζώντες του ναυαγίου στην Πύλο, η Πακιστανική Κοινότητα Ελλάδος “η Ενότητα”, πρόσωπα από τον χώρο των γραμμάτων και των τεχνών, καθώς και η ΚΕΕΡΦΑ.
Οι ομιλίες θα πραγματοποιήσουν οι: Μάγδα Φύσσα, Ιάσωνας Αποστολόπουλος, Γιάννης Μάγγος, επιζώντες του ναυαγίου στην Πύλο και δικηγόροι υπεράσπισης των 9 κατηγορουμένων στη δίκη της Καλαμάτας.
Οι επιζώντες του ναυαγίου καταγγέλλουν ότι το πλοίο τους βυθίστηκε μετά από ανατροπή που προκάλεσε η βίαιη ρυμούλκησή του από σκάφος του Λιμενικού Σώματος, με σκοπό να απωθηθεί προς την Ιταλία.