Champions League: Συγκλονιστική πρόκριση της Πόρτο, ασταμάτητος ο Χάαλαντ
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Η Πόρτο 2-3 την Γιουβέντους στην παράταση και στο Ντόρτμουντ-Σεβίλλη ο Χάαλαντ έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 20 γκολ στη διοργάνωση.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, η Πόρτο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρτζιο Ολιβέιρα (ο πρώην κεντρικός μέσος του ΠΑΟΚ έφτασε τα πέντε γκολ στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ) πήρε τεράστια πρόκριση στην παράταση επί της προβληματικής Γιουβέντους του Αντρέα Πίρλο, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (εν μέρει αυστηρή απόφαση του διαιτητή, εν μέρει ανόητη ενέργεια του κιτρινισμένου Ταρεμί να κλωτσήσει τη μπάλα).

Στο πρώτο ημίχρονο, για ακόμα μια φορά ο Κονσεϊσάο με το reactive 4-4-2 του έκλεινε υποδειγματικά όλους τους χώρους πίσω από τη μπάλα και αναζητούσε λίγες αλλά καλές στιγμές στην αντεπίθεση, με τους «Δράκους» να βρίσκουν γκολ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ολιβέιρα. Από την άλλη, οι «μπιανκονέρι» για ακόμα μια φορά δυσκολεύονταν αισθητά, παρά τα υψηλά ποσοστά κατοχής, να κυκλοφορήσουν τη μπάλα ανάμεσα στις γραμμές της Πόρτο φτιάχνοντας πάντως, σε αντίθεση με το πρώτο ματς, κάποιες καλές ευκαιρίες κυρίως από πλαγιοκοπήσεις του Κουαδράδο.

Η αποβολή του Ταρεμί οδήγησε σε ματς αποκλειστικά μισού γηπέδου, με τη Γιούβε να πιέζει ασφυκτικά είτε με ορθολογικό τρόπο (απομονώσεις του εξαιρετικού Φεντερίκο Κιέζα, ο οποίος ανέτρεψε μόνος του το σκορ, εκθέτοντας ανεπανόρθωτα τον Κορόνα) είτε ανορθόδοξα (με άπειρες σέντρες και βιαστικά σουτ χωρίς καλές προϋποθέσεις). Από την άλλη, η Πόρτο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, με αιχμή του δόρατος τον Μαρεγκά προσπάθησε να πετύχει το πολύτιμο δεύτερο γκολ σε δυο-τρεις περιπτώσεις που βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή. Στην παράταση, η Πόρτο απορροφούσε πιο άνετα την πίεση απέναντι σε μια Γιουβέντους χωρίς δυνάμεις και καθαρό μυαλό. Το απευθείας φάουλ του Ολιβέιρα (με κακό στήσιμο του τείχους και αργή αντίδραση του Σέζνι) έφερε τους “Δράκους” σε θέση απόλυτου φαβορί, αλλά η άμεση απάντηση του Ραμπιό από στημένη φάση έκανε το ματς θρίλερ. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Γιούβε έφερνε διαρκώς τη μπάλα στα καρέ του σταθερότατου Μαρκεζίν, αλλά η Πόρτο αντιστάθηκε με εκπληκτικό τον Πεπε που δεν έχασε ούτε μια εναέρια μονομαχία σε 120 λεπτά και, μάλιστα, πιστώνεται το γεγονός ότι με παίκτη λιγότερο δεν κατέφυγε σε αντιαθλητικά μέσα (π.χ. διαρκείς καθυστερήσεις).

Στο Ντόρτμουντ-Σεβίλλη, παρά τη μέτρια εικόνα των Βεστφαλών (με τον Τέρζιτς στον πάγκο έχουν βελτιωθεί μεν ανασταλτικά, αλλά έχουν απωλέσει την ορμή και τη συχνότητα των μεσοεπιθετικών αυτοματισμών τους), έλαμψε για ακόμα μια φορά το άστρο του Χάαλαντ, με τον Νορβηγό σέντερ φορ να γίνεται ο νεότερος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 20 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Λοπετέγι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε καθόλου να εκμεταλλευτεί τις εμπνεύσεις των Σούσο και Οκάμπος υστερώντας αισθητά στην τελική απόφαση. Έτσι, το μόνο που κατάφερε εντέλει ήταν να αποφύγει την ήττα με δυο τέρματα του Ελ Νεσίρι. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι γίναμε μάρτυρες μιας άθλιας χρήσης του VAR, τέτοιας που σκοτώνει την ομορφιά του αγαπημένου μας αθλήματος χωρίς κανέναν λόγο, με την ακύρωση ενός υπέροχου τέρματος του Χάαλαντ (έκρηξη, δύναμη, εκτέλεση στο υψηλότερο επίπεδο) και τον καταλογισμό πέναλτι για ανεπαίσθητη επαφή στον Νορβηγό φορ σχεδόν ένα λεπτό πριν τη φάση του γκολ…