Επική πρόκριση για την Αγγλία απέναντι στη Γερμανία – Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Λονδίνο
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Η Αγγλία πανηγύρισε τη νίκη – πρόκριση επί των Γερμανών στο Wembley, με την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκειτ να επικρατεί με 2-0 και να παίρνει την πρόκριση για τους «8» του φετινού EURO.

Οι Ραχίμ Στέρλινγκ και Χάρι Κέιν ήταν οι σκόρερς των Άγγλων, με μοιραίο Μοιραίος ο Μίλερ, που έχασε μια τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ισοφάριση, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, αλλά με μεγάλη ένταση και συμβολισμό.

Ο ρυθμός ήταν χαμηλός και μέχρι το 75ο λεπτό ελάχιστες φάσεις υπήρξαν. Τότε ο Κέιν έσπασε την μπάλα στον Γκρίλις, εκείνος την έδωσε στα αριστερά στον Σο και ο τελευταίος με σέντρα συρτά στη καρδιά την μικρή περιοχής βρήκε τον Ραχίμ Στέρλινγκ, που με με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα η Γερμανία βρήκε την μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει όμως το τετ α τετ του Μίλερ κατέληξε άουτ. Στο 86′ ήταν η σειρά του Κέιν να σημαδέψει τα δίχτυα, με τον άσσο της Τότεναμ να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Γκρίλις και με κεφαλιά να γράφει το 2-0.

Το ρεκόρ του Τζόρνταν Πίκφορντ

Ο έμπειρος γκολκίπερ σε αρκετές περιπτώσεις έδειξε την κλάση του και τα αντανακλαστικά του. Χάρη σε εκείνον η εστία των Άγγλων έμεινε γι’ ακόμη μία φορά ανέπαφη, συμπληρώνοντας 4ο παιχνίδι στο τουρνουά με μηδέν παθητικό.