Ο εκπληκτικός Βινίσιους και η Σίτι που δεν ξεμπέρδεψε με την Ντόρτμουντ
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Στη Μαδρίτη ο Βινίσιους έδειξε ότι βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα και στο Μάντσεστερ ο Ντε Μπρόινε απέδειξε πόσο κρίσιμος είναι ο ρόλος του στη Σίτι.

Με τον Βινίσιους να πραγματοποιεί το πιο ουσιαστικό παιχνίδι του στα ευρωπαϊκά γήπεδα, συνδυάζοντας την εκρηκτικότητά του με ποιοτικές εκτελέσεις, και τη διαχρονική τριπλέτα Κασεμίρο-Κρόος-Μόντριτς να παραδίδει άλλη μια εμφάνιση σεμιναριακού επιπέδου, η εξαιρετική Ρεάλ Μαδρίτης του ειδικού στα νοκ άουτ Ζινεντίν Ζιντάν επικράτησε δικαιότατα με 3-1 επί της αναιμικής Λίβερπουλ.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στους «Μερένχες», οι οποίοι δεν άφησαν τη Λίβερπουλ ούτε να πλησιάσει την περιοχή τους και χάρη στις εκπληκτικές μακρινές πάσες του Κρόος εξασφάλιζαν άμεση μετάβαση προς την εστία του Άλισον. Τα ατομικά αμυντικά λάθη των «Κόκκινων» και οι κινήσεις εσωτερικών επιθετικών των Βινίσιους και Ασένσιο έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στο σύνολο του Ζιντάν.

Στο δεύτερο μέρος, για ένα δεκάλεπτο η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυνατά, έκλεισε στα καρέ της τη Ρεάλ (με την είσοδο του Τιάγκο αντί του Κεϊτά να αναζωογονεί τη μεσαία γραμμή της ομάδας του Κλοπ) και ευτύχησε να βάλει το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ στην πρώτη ευκαιρία της στον αγώνα, με τον Σαλάχ να σκοράρει για παρθενική φορά απέναντι στους «Μερένχες». Στη συνέχεια, όμως, και ιδίως μετά το δεύτερο τέρμα του Βινίσιους, το σύνολο του Ζιντάν οργανώθηκε εξαιρετικά πίσω από τη μπάλα (με τους Νάτσο-Μιλιτάο να αναπληρώνουν αξιοπρεπέστατα το δυσαναπλήρωτο κενό των Ράμος-Βαράν) και δεν απειλήθηκε καθόλου από μια Λίβερπουλ χωρίς εμπνεύσεις απέναντι σε κλειστή άμυνα.

Το Μάντσεστερ Σίτι-Ντόρτμουντ επεφύλλασσε έντονες συγκινήσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς μέχρι τότε οι «Πολίτες» έδειχναν να διαχειρίζονται με σχετική άνεση (εκτός της ευκαιρίας του Χάαλαντ στο δεύτερο ημίχρονο) το 1-0 του Ντε Μπρόινε προσπαθώντας να βρουν ανοργάνωτη την καλοστημένη άμυνα της ομάδας του Τέρζιτς, η οποία παρατάχθηκε με τρεις κεντρικούς μέσους κυρίως με αμυντικούς προσανατολισμούς.

Η εκπληκτική ασίστ του Χάαλαντ στον Ρόις, ο οποίος είναι πλέον ο κορυφαίος σκόρερ της Ντόρτμουντ στο Τσάμπιονς Λιγκ, έφερε πρόσκαιρα το ματς στην ισορροπία, και η Σίτι χρειάστηκε μια μαγική πάσα του Ντε Μπρόινε και κίνηση φορ του Φόντεν για να ξεκλειδώσει την άμυνα των Βεστφαλών και να πάρει (έστω και μικρό) προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση μιας διοργάνωσης, στην οποία συγκαταλέγεται στα μεγάλα φαβορί με τη σταθερά υψηλότατου επιπέδου απόδοσή της κατά τη διάρκεια της σεζόν.