Ο Μο Σαλάχ είναι η χαρά του παιχνιδιού – Σε δαιμονιώδη φόρμα ο Αιγύπτιος στράικερ
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

«Είναι εκπληκτικός», είπε ο Γιούργκεν Κλοπ. «Αυτή τη στιγμή, σίγουρα, είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πω», συμπλήρωσε ο Γερμανός τεχνικός της Λίβερπουλ μετά το 0-5 με την Γουότφορντ για την Πρέμιερ Λιγκ το περασμένο Σάββατο. Τα ίδια είχε δηλώσει και μετά την ισοπαλία με την Μάντσεστερ Σίτι την προηγούμενη αγωνιστική, όταν ο Μο Σαλάχ έχει καταγράψει ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση.

Η συνέπεια του Σαλάχ στο σκοράρισμα και η ευκολία με την οποία φαίνεται να το κάνει είναι αξιοσημείωτη. Αυτό είχε φανεί από την άφιξή του στο Άνφιλντ από τη Ρόμα το καλοκαίρι του 2017, ωστόσο φέτος έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. Με επτά γκολ και τέσσερις ασίστ στα πρώτα οκτώ παιχνίδια, έχει μέχρι στιγμής κατά μέσο όρο ένα γκολ και μια ασίστ κάθε 65 λεπτά στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Την περασμένη σεζόν είχε 22 γκολ και πέντε ασίστ, ενώ το 2019-20 που η Λίβερπουλ κατέκτησε το πρωτάθλημα είχε 19 γκολ και 10 ασίστ και το 2018-19, 22 γκολ και 8 ασίστ αντίστοιχα. Φέτος ξεπερνάει ακόμα και το ρεκόρ της χρονιάς του ντεμπούτου του με τη Λίβερπουλ, όταν έκανε νέο ρεκόρ στην Πρέμιερ Λιγκ σε μια σεζόν 38 αγώνων με 32 γκολ και 10 ασίστ, σκοράροντας ή δημιουργώντας ένα γκολ κάθε 70 λεπτά.

Ο Σαλάχ είναι «εκτελεστής» και οι καλύτεροι εκτελεστές διαπρέπουν μπροστά σε κοινό. Φαίνεται να είναι σε αποστολή, σωματικά και από άποψη αυτοπεποίθησης, κάτι που παραδέχονται όλοι στο Άνφιλντ. Με τον Αιγύπτιο στράικερ σε δαιμονιώδη φόρμα, η Λίβερπουλ έχει ξαναβρεί την ευχέρειά της στο σκοράρισμα, έχοντας δίπλα του και συμπαίκτες που τον βοηθούν να αναδειχθεί, να παίρνει πιο συχνά την μπάλα και να κινείται ελεύθερα σε κενούς χώρους γύρω από την εστία. Η επιστροφή των κεντρικών αμυντικών Virgil van Dijk και Joel Matip επιτρέπει στην ομάδα να αμύνεται πιο ψηλά και να πιέζει πολύ καλύτερα, με τον Μανέ και τον Φιρμίνιο να είναι επίσης σε καλή κατάσταση.

Ελάχιστοι ποδοσφαιριστές σήμερα μπορούν με δύο κινήσεις να κρίνουν το παιχνίδι, όπως ο Σαλάχ. «Βλέπετε πως πανηγυρίζει τα τελευταία γκολ. Όλοι έχουμε συνειδητοποιήσει πόσο ευτυχισμένος και σίγουρος νιώθει αυτή την περίοδο και μας βοηθάει όλους, ‘φτιάχνει κλίμα’ στην ομάδα με το κέφι του. Ο Μο τα κάνει όλα να φαίνονται εύκολα», συμπλήρωσε ο Κλοπ.