Το ευρωπαϊκό θαύμα της Λίβερπουλ πριν 16 χρόνια
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

Πριν από 16 χρόνια η Λίβερπουλ έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομά της στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ, με μια επική ανατροπή.

Ήταν ο τελικός της Κωνσταντινούπολης το 2005, όπου οι «Reds» βρέθηκαν αντιμέτωποι με τη Μίλαν. Οι «ροσονέρι» έψαχναν το έβδομό τους τρόπαιο, ενώ οι «κόκκινοι» το πέμπτο, σε ένα από τα -ομολογουμένως- θεαματικότερα παιχνίδια στην ιστορία του θεσμού.

Όλα έδειχναν ότι θα επικρατούσε θριαμβευτικά η Μίλαν, καθώς κατόρθωσε να προηγηθεί με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο. Ξαφνικά όμως στο δεύτερο μέρος όλα άλλαξαν. Κανείς ακόμα δεν γνωρίζει τι είπε ο Ράφα Μπενίτεθ στην ανάπαυλα, τι «μαγικά» έκανε και οι παίκτες της Λίβερπουλ βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο αγνώριστοι.

Η Λίβερπουλ επανήλθε, ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση, με το 3-0 να γίνεται 3-3. Στο 54′ ο Τζέραρντ μείωσε, ο Σμίτσερ δύο λεπτά αργότερα έβαλε τους Άγγλους στο ματς, με τον Τσάμπι Αλόνσο να ισοφαρίζει με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Στην παράταση δεν άλλαξε το σκορ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τον Ντούντεκ να αποκρούει στο τέλος πέναλτι του Αντρέι Σεβτσένκο και να χαρίζει το πέμπτο Τσάμπιονς Λιγκ στους «κόκκινους».

Ο Γέρζι Ντούντεκ στις αγκαλιές των συμπαικτών του μετά την απόκρουση του πέναλτι από τον Σεβτσένκο