Η Αγγλία προκρίθηκε στον τελικό του Euro με αμφιλεγόμενο πέναλτι στην παράταση
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

SHARE THIS

Σε ένα κατάμεστο Γουέμπλεϊ, με τους φίλαθλουν τυπικά γηπεδούχων να είναι ενθουσιασμένοι βλέποντας την Αγγλία μετά από 25 χρόνια σε ημιτελικά του Euro, Αγγλία και Δανία μπήκαν δειλά στον αγωνιστικό χώρο.

Μουδιασμένες και οι δύο ομάδες στα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, έδειξαν πως πρώτα θέλουν αν διαφυλάξουν τα μετόπισθεν και μετά να δουν την επίθεση.

Οι Δανοί έπαιξαν με αντεπιθέσεις, η Αγγλία προσπαθούσε να κυριαρχήσει, αλλά δεν τα κατάφερνα κι όσα περνούσε η ώρα αρκετοί παίκτες, με πρώτο τον τερματοφύλακα Πίκφορντ έδειχναν σημάδια νευρικότητας.

Το αριστοτεχνικό γκολ του Ντάμσγκαρντ

Στο 30ο λεπτό, με την αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκαρντ, η Δανία «παγωσε» το Γουέμπλεϊ ανοίγοντας το σκορ. Η Αγγλία «ξύπνησε», η κερκίδα άρχισε να ζεσταίνεται σαν να περίμενε να βρεθεί πίσω η ομάδα για να πάρει μπρος, η μεσαία γραμμή των Άγγλων άρχισε να ανεβαίνει και στο 39ο λεπτό ισοφάρισε αυτογκόλ του αρχηγού των Δανών Κίερ. Ο Κέιν διέσπασε κάθετα την αντίπαλη άμυνα, ο Σάκα γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Κίερ, βρισκόμενος υπό πίεση από τον συνήθη «ύποπτο» Ραχίμ Στέρλινγκ, στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Στέρλινγ ήταν πρωταγωνιστής και σε μια φάση δύο λεπτά πριν την ισοφάριση, όταν μετά από γύρισμα του Κέιν, ανάγκασε τον Σμάιχελ σε μία φανταστική επέμβαση εξ επαφής.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ελαφρά υπεροχή της Δανίας που κυκλοφορούσε την μπάλα χωρίς ιδιαίτερη πίεση από τους Άγγλους. Στο 54ο λεπτό ωστόσο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάουντ, ο Μαγκουάιρ έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, με τον Σμάιχελ να κάνει ακόμη μια εξαιρετική απόκρουση στη δεξιά γωνία της εστίας του. Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια και το ματς τελείωσε ισόπαλο 1-1 στην κανονική διάρκεια.

Ο Στέρλινγκ πανηγυρίζει μετά το αυτογκόλ του Κίερ

Στην παράταση η Αγγλία ανέβασε ρυθμούς, είχε μια καλή ευκαιρία με τον Κέιν στο 3ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ης παράτασης, με τον Σμάιχελ να δηλώνει και πάλι παρών. Η είσοδος των Φόντεν και Χέντερσον άλλαξε την ένταση του αγώνα, η ομάδα του Σαουθγκέιτ, οι Γκρίλις και Στέρλινγκ πήραν προσπάθειες, με το αποκορύφωμα της πίεσης να έρχεται στο 12ο λεπτό όταν ο Στέρλινγκ κέρδισε ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Κέιν, απέκουρσε ο Σμάιχελ, αλλά στην επαναφορά ο Κέιν σκόραρε, κάνοντας το Γουέμπλει να παραληρεί.

Έκτοτε οι Δανοί πίεσαν για την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα κι έτσι η Αγγλία θα βρεθεί στον τελικό της Κυριακής 11 Ιουλίου να διεκδικεί το τρόπαιο του Euro 2020 απέναντι στην Ιταλία.