![Κρατουμένοι ανεβάζουν την «Αντιγόνη» του Σοφοκλή](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/4669895.jpg)
Μετά τους «Πέρσες» που παρουσίασαν πριν από ένα χρόνο, τώρα οι κρατούμενοι του Σωφρονιστικού Καταστήματος Κορυδαλλού ετοιμάζουν την «Αντιγόνη» του Σοφοκλή.
Η παράσταση, που θα παρουσιαστεί στις 11/6 και 12/6, είναι αποτέλεσμα του θεατρικού εργαστηρίου που ξεκίνησε με μια ομάδα φυλακισμένων, σε συνεργασία με την Αικατερίνη Παπαγεωργίου, την υπεύθυνη σκηνοθέτιδα και εμψυχώτρια στο Θεατρικό Εργαστήρι των φυλακών.
Η «Αντιγόνη» προσφέρει στους κρατούμενους
Μιλώντας στην «Καθημερινή» η 27χρονη σκηνοθέτις Αικατερίνη Παπαγεωργίου επισημαίνει πως η επιλογή της «Αντιγόνης» δεν ήταν τυχαία.
«Η διαμάχη μεταξύ του νόμιμου και του ηθικού δικαίου που υπάρχει στο έργο είναι ένα θέμα που διατρέχει τη φυλακή ως ζήτημα. Ενας κρατούμενος μπορεί να το αναγάγει στη δική του ζωή, μπορεί να το καταλάβει, ίσως και να ταυτιστεί», εξηγεί η κα. Παπαγεωργίου στη συνέντευξή της στη Γιώτα Συκκά.
Αν και κανείς από τους συμμετέχοντες δεν είναι εξοικειωμένος με το θέατρο, μερικοί ίσως να μην έχουν παρακολουθήσει ποτέ μια παράσταση, ωστόσο έχει σημασία ότι έρχονται σε επαφή με σύνθετα κείμενα που «μας βάζουν σε μια διαδικασία έρευνας και ανάκτησης κάποιας γνώσης», σχολιάζει η σκηνοθέτις και εμψυχώτρια στο Θεατρικό Εργαστήρι.
Σχέσεις εμπιστοσύνης
Η σκηνοθέτις παραδέχεται ότι στο ξεκίνημα του θεατρικού εργαστηρίου συνάντησε καχυποψία από τους κρατουμένους. «Οι άνθρωποι αυτοί νιώθουν ματαιωμένοι πρωτίστως από τον εαυτό τους που τους οδήγησε εκεί και δευτερευόντως από την οικογένειά τους, το κράτος, το σύστημα, τους θεσμούς. Αν δουν ότι οι προθέσεις σου είναι αγνές, γίνονται δοτικοί και γενναιόδωροι, δημιουργείται μια σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης», λέει χαρακτηριστικά η κα. Παπαγεωργίου.
Μάλιστα, μιλώντας για το Θεατρικό Εργαστήρι, η Αικατερίνη Παπαγεωργίου σημειώνει πως οι κρατούμενοι που παίρνουν μέρος είναι από διαφορετικές πτέρυγες, δεν κάνουν παρέα, όμως αυτό που τους συνδέει μέσα στο περιβάλλον της φυλακής είναι κάτι που σχετίζεται με την τέχνη.