![Λαμία: Ανατροπή και σοβαρά ερωτήματα για σταφυλόκκοκο](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/lamia_giannitsis_fotia.jpg)
Πέπλο πολλαπλών ερωτημάτων καλύπτει την εταιρεία «Γιαννίτσης», η οποία ευθύνεται για τα σχολικά γεύματα που επέφεραν την μαζική δηλητηρίαση μαθητών στη Λαμία.
Αυτά κατευθύνονται αφενός στον ΕΦΕΤ, αφετέρου στην ίδια την εταιρεία. Κι αυτό γιατί, όπως αναφέρεται στην Αυγή, στα δείγματα που παρέλαβε το περιφερειακό εργαστήριο δημόσιας υγείας του ΕΟΔΥ στη Θεσσαλία απομονώθηκε σταφυλόκοκκος που παράγει τοξίνη, σε δέκα δείγματα φαγητού.
Ο σταφυλόκοκος παράγει τοξίνη, στην οποία αποδίδεται η έξαρση κρουσμάτων δηλητηρίασης σε μαθητές, γεγονός που συνδέεται με τον εντοπισμό του.
Σύμφωνα με το κανάλι TVSTAR, το νέο ενδιαφέρον στοιχείο που προστίθεται στην υπόθεση, είναι η δήλωση εκ μέρους της εταιρείας, πως αποτελεί θέμα χρόνου να λειτουργήσει και πάλι καθώς διασώθηκε από τη φωτιά η παραγωγική μονάδα.
Στο ρεπορτάζ, μεταξύ άλλων, αναφέρεται πως «η διοίκηση μας ενημερώνει πως με την άμεση και μεγάλη κινητοποίηση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας η ζημιά περιορίστηκε στους αποθηκευτικούς χώρους και τα γραφεία της εταιρείας. Αντίθετα σώθηκε η παραγωγική μονάδα που είναι λειτουργική και είναι θέμα χρόνου να ηλεκτροδοτηθεί και να λειτουργήσει κανονικά».
Αντικρουόμενες αναφορές εταιρείας – ΕΦΕΤ
Οι αντικρουόμενες αναφορές της εταιρείας «Γιαννίτσης» και του ΕΦΕΤ, προκαλούν σοβαρά ερωτήματα γύρω από το εάν η ελεγκτική αρχή κατάφερε εν τέλει να τελέσει τον έλεγχο στο εργοστάσιο παραγωγής σχολικών γευμάτων.
Ο Ανδρέας Ζαμπέλας, πρόεδρος του ΕΦΕΤ δήλωσε στον Alpha πως «πήγε κλιμάκιο του ΕΦΕΤ το Σάββατο για να κάνει έναν έλεγχο γνωρίζοντας βέβαια ότι η παραγωγική διαδικασία η γραμμή γευμάτων για τα σχολεία δεν θα ήταν ανοιχτή γιατί αυτά γίνονται τις καθημερινές. Παρόλα αυτά πήγαμε το Σάββατο και οργανώναμε κλιμάκιο για να πήγαινε και σήμερα να το βλέπαμε το πώς λειτουργεί η επιχείρηση κατά τη διάρκεια της παραγωγής γευμάτων. Δυστυχώς βέβαια, μετά από αυτό το τραγικό συμβάν, προφανώς οι δικές μας ενέργειες ακυρώνονται. Άρα δεν υπάρχει έκθεση, η πόρισμα του ΕΦΕΤ για τις τροφές αυτές που διανεμήθηκαν. Όχι δεν υπάρχει. Δεν θα μπορούσε να υπάρχει πόρισμα».
Σε εμφάνιση του στην ΕΡΤ, μεταξύ άλλων τόνισε πως
«καθ΄ολοκληρίαν έλεγχος δεν μπορεί να γίνει, όμως κλιμάκιο του ΕΦΕΤ θα πάει αύριο στο εργοστάσιο γιατί υπάρχουν κάποιες πληροφορίες ότι θα μπορούσε η επιχείρηση εν μέρει να λειτουργήσει. Σήμερα δεν είχαμε εικόνα, δεν πήγαμε. Θα πάμε αύριο να έχουμε μια εικόνα από την επιχείρηση τι έχει καταστραφεί αν έχει σωθεί κάτι και που μπορούμε να εμπλακούμε και εμείς. Θα πάμε σε δύο σχολεία και μία εταιρία που έφτιαχνε κιμά και τροφοδοτούσε την επιχείρηση του κέτερινγκ».
Την ίδια ώρα η εταιρεία μέσω διαρροών σε τοπικά ΜΜΕ υποστηρίζει ότι «τόσο η Διεύθυνση Υγιεινής της Περιφέρειας Στερεάς, όσο και ο ΕΦΕΤ πραγματοποίησαν και ολοκλήρωσαν τους ελέγχους τους την Παρασκευή και το Σάββατο και πλέον βρισκόμαστε σε αναμονή των αποτελεσμάτων».