![Πυρκαγιές: Λαϊκό συλλαλητήριο την Παρασκευή για την προστασία της ζωής και του περιβάλλοντος](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2023/08/5951262.jpg)
Πυρκαγιές: Λαϊκό συλλαλητήριο την Παρασκευή για την προστασία της ζωής και του περιβάλλοντος
Σωματεία καλούν σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας για την προστασία της ζωής, της περιουσίας του λαού, του περιβάλλοντος, την Παρασκευή 25 Αυγούστου στις 7.30 μ.μ. στην πλατεία Συντάγματος
-
24.08.2023 Newsroom
Συλλαλητήριο για την προστασία της ζωής, της περιουσίας του λαού, του περιβάλλοντος και του όποιου δασικού πλούτου έχει απομείνει, διοργανώνουν την Παρασκευή 25 Αυγούστου στις 7.30 μ.μ. στην πλατεία Συντάγματος το Συνδικάτο Εργατοϋπαλλήλων Επισιτισμού – Τουρισμού – Ξενοδοχείων και Συναφών Επαγγελμάτων Νομού Αττικής, το Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας, το Συνδικάτο Εργαζομένων Μετάλλου και Ναυπηγοεπισκευαστικής Βιομηχανίας Ελλάδος, το Συνδικάτο ΟΤΑ Αττικής και το Συνδικάτο Εργαζομένων Φαρμάκου – Καλλυντικού και Συναφών Επαγγελμάτων Αττικής – Πειραιά και Νήσων.
Στο κάλεσμά τους τα συνδικάτα απαιτούν από την κυβέρνηση “να στείλει στον ορεινό όγκο της Πάρνηθας όλα τα αναγκαία μέσα για να σταματήσει η φωτιά. Να αξιοποιηθεί οτι υποδομή υπάρχει, πτητικά και επίγεια μέσα για να σωθεί ότι σώζεται” συμπληρώνοντας “καλές οι αναλύσεις για την κλιματική αλλαγή αλλά με αυτές καμία φωτιά δεν έσβησε, ούτε με τα μηνύματα του 112 για να εκκενωθούν περιοχές που δεν απέτρεψαν να θρηνούμε 27 νεκρούς, να έχουν γίνει όλα μπούρμπερη”.
Στην κινητοποίηση καλούν η Ομοσπονδία Εργαζομένων σε Γάλα – Τρόφιμα – Ποτά, η Ομοσπονδία Συνταξιούχων ΙΚΑ, ο Σύλλογος Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας, το Συνδικάτο Φαρμάκου Αττικής, το Συνδικάτο Ελαιουργοσαπωνοποιειών και Χημικής Βιομηχανίας Αττικής, ο Σύλλογος Κατοίκων Ολυμπιακού Χωριού, τα ναυτεργατικά σωματεία ΠΕΜΕΝ, ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ, ΠΕΜΑΓΕΝ, ΠΕΠΡΝ, ΠΕΣ/ΝΑΤ, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών ΠΕ Βύρωνα, Καισαριανή, Παγκρατίου «Ρόζα Ιμβιώτη», η Ένωση Λογιστών Ελεγκτών Περιφέρειας Αττικής, το Σωματείο Έκτακτου Προσωπικού ΥΠΠΟ, η Ομοσπονδία Μεταλλωρύχων Ελλάδας, η Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Εργαζομένων Υπ. Γεωργίας, ο Σύλλογος Εργαζομένων Υπ. Γεωργίας, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών «Γ. Σεφέρης», ο Σύλλογος Υπαλλήλων Περιφέρειας Αττικής, το ΣΕΤΗΠ ν. Αττικής, o εκπολιτιστικός εξωραϊστικός Σύλλογος Σεπολίων «Η Αναγέννηση», το Σωματείο Εργαζομένων στην Ενέργεια Αττικής – Βοιωτίας – Εύβοιας – Κορινθίας, το Σωματείο Εργαζομένων στον ΕΟΔΥ, η Γ’ ΕΛΜΕ Αθήνας.
Σε συμμετοχή καλούν ακόμη το Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών, η Ομοσπονδία Βιοτεχνικών Σωματείων Αττικής, η Ομοσπονδία Γυναικών Ελλάδας, η ΟΒΣΑ, η ΕΕΔΥΕ, Ορειβατικοί, Πεζοπορικοί και Φυσιολατρικοί Σύλλογοι.