Άρχισε η μάχη της ξαπλώστρας – Πώς το κράτος θα βάλει «τάξη στις παραλίες»
Με τεχνολογικά μέσα και μαρτυρίες πολιτών θα γίνεται ο έλεγχος για ελεύθερη πρόσβαση στις παραλίες
-
08.06.2024 Newsroom
Μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται να έχει η υπόθεση με την ελεύθερη πρόσβαση στης παραλίες, η οποία έχει λάβει ονόματα όπως η «μάχη της ξαπλώστρας» ή το «κίνημα της πετσέτας» που παρατηρήθηκε το περσινό καλοκαίρι.
Την ίδια ώρα που το υπουργείο Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών τονίζει ότι θα εφαρμοστεί με κάθε κόστος η νομιμότητα στις παραλίες, όσοι εκμεταλλεύονται τις ενλόγω παραλίες και παρανομούν ψάχνουν «παραθυράκια» στο νόμο.
Ο υπουργός, Κωστής Χατζηδάκης, επισημαίνει ότι μάλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτούν εκείνοι που πίστευαν ότι ψηφίστηκε ένας νόμος που στο τέλος δεν θα εφαρμοστεί και σημειώνει ότι στην «μάχη» αυτή έχει συμμάχους τους πολίτες και την τεχνολογία, σύμφωνα με πληροφορίες από το CNN.
Οι Αρχές πλησιάζουν το θέμα των ελεύθερων παραλιών
Το πρωί της Παρασκευής (07/06) οι Αρχές προχώρησαν στο σφράγισμα επιχείρησης στον παραλιακό χώρο του beach bar με τις παράνομες ξαπλώστρες στην Αγία Μαρίνα της Ρόδου.
Όπως τονίζει σε δήλωσή του στο ΑΠΕ – ΜΠΕ ο υπουργός Οικονομικών Κωστής Χατζηδάκης, «είπαμε ότι θα βάλουμε τάξη στις παραλίες και το κάνουμε πράξη. Είχαμε προειδοποιήσει εδώ και πολλούς μήνες ότι δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν να παρανομεί. Έχουμε πλέον έναν σύγχρονο και αυστηρό νόμο που θέτει σαφείς κανόνες αδειοδότησης και λειτουργίας των επιχειρήσεων καθώς και αυστηρές ποινές και πρόστιμα σε όσους παρανομούν».
«Έχουμε συμμάχους μας τους ίδιους τους πολίτες αλλά και τις νέες τεχνολογίες, όπως η εφαρμογή καταγγελιών MyCoast, η λήψη δορυφορικών εικόνων και οι πτήσεις drones, όπου όλα μαζί θα συμβάλουν στο να διαμορφωθεί μια πολύ πιο βελτιωμένη εικόνα στον αιγιαλό και τις παραλίες σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια» συνέχισε τις δηλώσεις του σχετικά με τις παραλίες ο υπουργός Οικονομικών Κωστής Χατζηδάκης.
Πώς θα γίνεται η εποπτεία των παραλιών
Πιο αναλυτικά, ένας συνδυασμός τεχνολογίας και μαρτυριών των πολιτών θα οδηγούν τις Αρχές στην προσπάθεια να διασφαλιστεί η ελεύθερη πρόσβαση στις παραλίες. Drones, καταγγελίες πολιτών και αυτοψίες αρμόδιων κλιμακίων θα αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της προσπάθειας των Αρχών για να περιοριστεί η παρανομία στις παραλίες.
Συγκεκριμένα:
Δορυφορικές εικόνες: Η χρήση δορυφορικών εικόνων επιτρέπει την παρακολούθηση μεγάλων εκτάσεων και την ανίχνευση πιθανών παραβάσεων με μεγάλη ακρίβεια. Αυτές οι πληροφορίες μπορούν στη συνέχεια να χρησιμοποιηθούν για επιπλέον ελέγχους και αξιολογήσεις.
Συμβολή των πολιτών: Η εφαρμογή MyCoast δίνει στους πολίτες τη δυνατότητα να συμβάλουν στην παρακολούθηση και την ανίχνευση παραβάσεων. Μέσω αυτής της εφαρμογής, μπορούν να υποβάλλουν καταγγελίες για παραβάσεις που παρατηρούν στις παραλίες.
Μικτά κλιμάκια ελέγχου: Δημιουργείται ένας ολοκληρωμένος ελεγκτικός μηχανισμός με την ενοποίηση πολλών φορέων. Αυτό εξασφαλίζει τη συνεργασία και τον συντονισμό μεταξύ διαφορετικών υπηρεσιών και αρχών για την αποτελεσματική επίβλεψη της χρήσης των παραλιών. Οι ελεγκτικές διαδικασίες περιλαμβάνουν επιθεώρηση και αξιολόγηση της συμμόρφωσης με τους νέους κανονισμούς και τις συμβάσεις, προσφέροντας έτσι ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο ελέγχου και παρέχοντας την απαραίτητη διαφάνεια και νομιμότητα στη διαχείριση των παραλιών και του αιγιαλού.