![Η «ισπανική Μύκονος» λαμβάνει μέτρα για να περιορίσει τον υπερτουρισμό της](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/06/Screenshot-2024-06-05-at-3.42.57 PM-1.png)
Η «ισπανική Μύκονος» λαμβάνει μέτρα για να περιορίσει τον υπερτουρισμό της
Ένα μικρό ισπανικό χωριό που μοιάζει με κυκλαδονήσι «βουλιάζει» κάθε χρόνο από περίπου 800.000 τουρίστες. Τώρα οι μόλις 200 μόνιμοι κάτοικοί του υψώνουν το ανάστημά τους ενάντια στον υπερτουρισμό.
-
05.06.2024 Newsroom
Ένα χωριό στις Βαλεαρίδες που κατακλύζεται από τουρίστες και βλέπει ανεξέλεγκτο υπερτουρισμό κάνει δημοψήφισμα για να αποφασιστεί αν η περιοχή θα «κλείσει» ή όχι για τουριστική χρήση, σύμφωνα με πληροφορίες από το ισπανικό eleconomista.
Οι απηυδισμένοι 200 μόνιμοι κάτοικοι του χωριού Μπινιμπέκα Βελ της Μενόρκα, ενός ήδη πολύ τουριστικού νησιού, ακολουθούν ένα γενικό ρεύμα ενάντια στην αχαλίνωτη εκμετάλλευση του τόπου τους, με όλο και περισσότερους πολίτες ανά τον κόσμο να ενώνουν τις φωνές και τις δυνάμεις τους ενάντια στον υπερτουρισμό.
Η ομορφιά του Μπινιμπέκα Βελ ανήκει στους κατοίκους του
Τα στενά πλακόστρωτα σοκάκια του μικρού ισπανικού χωριού Μπινιμπέκα Βελ, τα λευκά του σπίτια με τα λουλούδια και τα ξύλινα παράθυρα το κάνουν να μοιάζει με νησί των Κυκλάδων, εξ’ ου και το όνομα «Μύκονος των Βαλεαρίδων» που έχει δοθεί στο χωριό της Μενόρκα.
Το χωριό, που προσελκύει κάθε χρόνο περίπου 800.000 τουρίστες, πλέον είναι γεμάτο με επιγραφές που καλούν τους τουρίστες να κάνουν ησυχία και να δείχνουν σεβασμό στον χώρο και τους κατοίκους.
Δυστυχώς, όλες οι εκκλήσεις των 200 μόνιμων κατοίκων είναι μάταιες καθώς ακόμη και όταν έβαλαν περιορισμό στην παρουσία τουριστών στο χωριό από τις 11 το πρωί έως τις 8 το βράδυ, απέτυχαν, με τους τουρίστες να συρρέουν στο μικρό χωριό συνεχως.
«Πλήρωνουμε ακριβά για να είμαστε τουριστική ατραξιόν»
Εξηγώντας την εναντίωση των κατοίκων στον υπερτουρισμό του χωριού τους, ο πρόεδρος του χωριού, Όσκαρ Μόνγκε, δήλωσε πως οι ντόπιοι αισθάνονται ώρες ώρες να έχει γίνει ο τόπος τους μία Ντίσνεϊλαντ.
Μάλιστα, καλούνται να καλύψουν ζημιές που προκαλούν οι τουρίστες στα σπίτια τους, ενώ πρέπει να διατηρούν μονίμως το χωρίο σε μία φωτογενή κατάσταση για χάρη των τουριστών, σύμφωνα με το eleconomista.
«Το χωρίο μας το προωθούν τα τουριστικά γραφεία, αλλά τι ωφέλη βλέπουμε εμείς;» ήταν το ερώτημα που έθεσε ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας του Μπινιμπέκα Βελ της Μενόρκα, όταν ανακοινώθηκε η απόφαση για το δημοψήφισμα για τον αποκλεισμό του τουρισμού στο χωριό.