![Φεστιβάλ Κινηματογράφου διοργανώνουν οι φοιτητές στο Πάντειο Πανεπιστήμιο](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2022/09/89789j1.jpg)
Στις 6 και 7 Ιουνίου το Πάντειο Πανεπιστήμιο θα φιλοξενήσει το σινεφίλ κοινό, και όχι μόνο, σε ένα Φεστιβάλ Κινηματογράφου που διοργανώνουν φοιτητ@.
Στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού και Μεγάλου Μήκους, των οποίων το περιεχόμενο θα διεγείρει προβληματισμούς που αφορούν στο σύγχρονο αστικό τοπίο, θα εξερευνηθούν ερωτήματα σχετικά και με τον δημόσιο χώρο.
Ιστορίες εμπνευσμένες από την καθημερινή ζωή με θέμα την ασφάλεια στον δημόσιο χώρο, θα παρουσιαστούν στη μεγάλη οθόνη του Αμφιθεάτρου Σάκη Καράγιωργα ΙΙ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.
Η πρωτοβουλία για το Φεστιβάλ γεννήθηκε στο πλαίσιο του «Εργαστηριακού Μαθήματος Πολιτισμού ΙV: Κινηματογράφος» του τμήματος Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού του Παντείου.
Το φεστιβάλ «Aν, Ασφάλεια: Ιστορίες από τον Δημόσιο Χώρο»
Ιστορίες εμπνευσμένες από την καθημερινή ζωή με θέμα την ασφάλεια στον δημόσιο χώρο, θα παρουσιαστούν στη μεγάλη οθόνη του Αμφιθεάτρου Σάκη Καράγιωργα ΙΙ στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.
Αστυνομική βία, γυναικοκτονίες και προσβασιμότητα είναι μόνο κάποια από τα κοινωνικά ζητήματα τα οποία θίγονται μέσα από τις ταινίες αυτές και οι δημιουργοί τους θα βρίσκονται εκεί για να μας λύσουν απορίες και να συνεχίσουν μαζί μας τον μεγάλο διάλογο περί ασφάλειας σε χώρους που δεν ανήκουν σε κανέναν ή και ανήκουν σε όλ@.
Τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα
Από το βραβευμένο «Πένθος- Αυτοί που μένουν» των Μυρτώ Πατσαλίδου και Μαρία Λούκα, στο «Εισιτήριο» του Χάρη Σταθόπουλου, στο “Handbrake” της Αντιγόνης Καρνεσιώτη και στο “Bitter September” της Σοφίας Φαραντάτου, εως το “Justis” των Άγγελου Μπαράι και Νικήτα Σιφονιού, το βραβευμένο «Μαμά γύρισα» του Δημήτρη Κατσιμίρη, το “LOUD” του Σωκράτη Μουσμουλίδη και το “Femicidio” της Νίνας Μαρίας Πασχαλίδου.
Συζητήσεις, προβληματισμοί, συναισθήματα και πολλές ταινίες θα πλαισιώσουν το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Κινηματογράφου «Αν, Ασφάλεια: Ιστορίες από τον δημόσιο χώρο», σύμφωνα με την ανοιχτή πρόσκληση που δημοσίευσε το Πάντειο Πανεπιστήμιο.
Το πλήρες πρόγραμμα του Φεστιβάλ
Πέμπτη 6 Ιουνίου
Α’ μέρος 18.00-19.45
Παρέμβαση από την Επιτροπή Προσβασιμότητας Παντείου
«Handbrake» (11΄) της Αντιγόνης Καρνεσιώτη
«Εισιτήριο» (18΄) του Χάρη Σταθόπουλου
«Bitter September» (26΄) της Σοφίας Φαραντάτου
Δ ι ά λ ε ι μ μ α
Β’ Μέρος 20.00-21.30
«Femicidio» (70΄) της Νίνας Μαρίας Πασχαλίδου
Παρασκευή 7 Ιουνίου
Πρώτο μέρος 18.00-19.45
«LOUD» (24’) του Σωκράτη Μουσμουλίδη
«Μαμά γύρισα» (5΄) του Δημήτρη Κατσιμίρη
«ΔΗΚΕΟΣΙΝΗ» (7’) των Νικήτα Σιφονιού και Άγγελου Μπαράι
«Πένθος- Αυτοί που μένουν» (71΄) των Μυρτώ Πατσαλίδου και Μαρία Λούκα
Δ ι ά λ ε ι μ μ α
Β’ Μέρος 20.00-21.30
Συζήτηση με στρογγυλή τράπεζα και παρεμβάσεις
Πάντειο Πανεπιστήμιο (Αλ. Πάντου 14, Καλλιθέα)
Αμφιθέατρο Σάκη Καράγιωργα ΙΙ, Νέο Κτήριο
6 και 7 Ιουνίου
Ώρα προσέλευσης: 18:00
Είσοδος Ελεύθερη!
Για περισσότερες πληροφορίες:
@panteionfilmfest24 στο Instagram
Panteion Film Festival 2024 στο Facebook
ή στο email [email protected]
Εναλλακτικά μπορείτε να περιηγηθείτε στο site του Ράδιο Πάντειον: radiopanteion.com και στα αντίστοιχα social media του σταθμού.