Η Ατλέτικο πανηγυρίζει το πρωτάθλημα και ο Σουάρες λυτρώνεται
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

SHARE THIS

O Λουίς Σουάρες πήρε το αίμα του πίσω από τον τρόπο που τον μεταχειρίστηκε η Μπαρτσελόνα. Ένας μεγάλος παίκτης, πεισματάρης, ταλαντούχος. Ένας ηγέτης.

Στην τελευταία αγωνιστική της ισπανικής La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης φιλοξενήθηκε από τη Βαγιαδολίδ στο «Χοσέ Θορίγια», με τους «ροχιμπλάνκος» να θέλουν θετικό αποτέλεσμα για την κατάκτηση του τίτλου και τους γηπεδούχους για την παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Σιμεόνε πέτυχε μία ιστορική ανατροπή με 2-1, κατέκτησε το 11ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και το πρώτο της μετά από το 2014, με τη συμπολίτισσα Ρεάλ Μαδρίτης να μένει στη 2η θέση παρά τη νίκη 2-1 επί της Βιγιαρεάλ.

Η εξέλιξη του ματς και η εξιλέωση της Ατλέτικο

Από την αρχή του ματς η Ατλέτικο είχε επιθετικό προσανατολισμό με τον Τρίπιερ να ανεβαίνει συχνά από την πλευρά του. Οι «ροχιμπλάνκος» έψαχναν τον Καράσκο για να δημιουργήσουν ρήγματα από τα αριστερά, ωστόσο πιάστηκαν στον ύπνο όταν στο 17ο λεπτό η ομάδα του Σιμεόνε δέχτηκε γκολ στην κόντρα επίθεση.

Η Βαγιαδολίδ οχυρώθηκε στην άμυνα, δημιουργώντας νευρικότητα στους φιλοξενούμενους. Πολλές λανθασμένες πάσες, σουτ μακριά από την εστία, σε ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Ατλέτικο μπήκε δυνατά, πλαγιοκοπούσε τη Βαγιαδολίδ, με τον Άνχελ Κορέα να ισοφαρίζει σε 1-1 περνώντας 2 αντιπάλους, ενώ στο 67ολεπτό ένα τραγικό λάθος της Βαγιαδολίδ έδωσε την ευκαιρία στον Λουίς Σουάρες, να βγει τετ α τετ με τον Μασίπ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Έκτοτε η Ατλέτικο κλείστηκε στην άμυνα και κατάφερε τελικά να κρατήσει το 1-2 και να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα.