![Κηφισιά: Η ανακοίνωση του Δήμου για το ατύχημα στο σχολείο](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/05/sxoleio-khfisia-1.png)
Σοβαρό ατύχημα σημειώθηκε στο 3ο Δημοτικό σχολείο Κηφισιάς, όταν μία σιδερένια πόρτα έπεσε και καταπλάκωσε 9χρονο μαθητή.
Σύμφωνα με πληροφορίες, εργάτες πραγματοποιούσαν εργασίες στον χώρο του σχολείου κατά το μεσημέρι και διαβεβαίωναν ότι η πόρτα, η οποία τοποθετήθηκε σήμερα στο σχολείο, ήταν ασφαλής.
Το παιδί παρελήφθη από το ΕΚΑΒ και μεταφέρθηκε χωρίς αιμορραγία στο Παίδων Πεντέλης.
Σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες στο αστυνομικό τμήμα έχουν προσαχθεί τρία άτομα, τα οποία συμμετείχαν στις κατασκευαστικές εργασίες και σε βάρος τους σχηματίζεται δικογραφία.
Η ανακοίνωση του Δήμου Κηφισιάς για το περιστατικό
«Σήμερα περί τις 13:00 μμ., σημειώθηκε περιστατικό πτώσης της εξωτερικής καγκελόπορτας στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Κηφισιάς σε μαθητή της γ’ Δημοτικό. Ο μαθητής μεταφέρθηκε για έλεγχο στο Παίδων Πεντέλης, όπου σύμφωνα με τη Διοίκηση του Νοσοκομείου, χωρίς να υφίστανται πληγές ή εμφανές τραύμα, θα παραμείνει προληπτικά για επιπλέον παρακολούθηση.
Η νέα δημοτική αρχή, αμέσως μετά την εγκατάστασή της τον Ιανουάριο, προχώρησε, μέσω της Πρωτοβάθμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Κηφισιάς, σε αυτοψίες σε όλες τις σχολικές μονάδες του Δήμου και προχώρησε άμεσα σε εργολαβία για αντικατάσταση της εν λόγω πόρτας στο 3ο Δημοτικό Σχολείο, ικανοποιώντας ένα χρόνιο αίτημα της σχολικής κοινότητας.
Στο πλαίσιο αυτό και με γνώμονα την ασφάλεια των μαθητών, ο Δήμος Κηφισιάς, προχωρά άμεσα σε καταγγελία της σχετικής σύμβασης με τον εν λόγω εργολάβο και ταυτόχρονα εκκινεί τις κατά νόμο διαδικασίες, προκειμένου να διερευνηθούν σε βάθος οι συνθήκες, υπό από τις οποίες έγινε το συμβάν.»