![Ανεπιθύμητη στη Θήβα η Σοφία Ζαχαράκη – Της παρέδωσαν σχετικό ψήφισμα](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/06/zaxaraki-fb.jpeg)
Έντονη κριτική δέχθηκε η υπουργός Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας, Σοφία Ζαχαράκη, έξω από το δημαρχείο Θηβών με μέλη της τοπικής κοινωνίας να της ξεκαθαρίζουν ότι είναι ανεπιθύμητη στην πόλη.
Μέλη του Δικηγορικού Συλλόγου και του Εμπορικού Συλλόγου της πόλης συγκεντρώθηκαν έξω από το δημαρχείο της Θήβας, όπου μετέφεραν στην υπουργό σοβαρά ζητήματα που αντιμετωπίζουν.
«Πρέπει να μείνουν ζωντανές οι κοινωνίες, οι υπηρεσίες, ώστε να μπορέσει να συνεχίσει τη ζωή της και η πόλη της Θήβας» είπαν οι συγκεντρωμένοι στην υπουργό Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας, σύμφωνα με πληροφορίες από την ΑΥΓΗ.
Πώς ορίστηκαν οι «ανεπιθύμητοι»
Οι συγκεντρωμένοι τής επισήμαναν μεταξύ άλλων ότι «για εμάς το ζήτημα είναι να παραμείνουν ζωντανές οι κοινωνίες».
«Αντιλαμβάνεστε ότι το όλο ζήτημα είναι να μπορέσουμε να ζήσουμε σαν τοπική κοινωνία και με τις αποφάσεις σας δεν μπορούμε να ζήσουμε», ανέφεραν οι πολίτες της Θήβας μιλώντας στην Σοφία Ζαχαράκη.
Σημειώνεται ότι ο Δικηγορικός Σύλλογος Θήβας είχε καταγγείλει τον Απρίλιο την κυβέρνηση της ΝΔ για το νομοσχέδιο του Δικαστικού Χάρτη, αλλά και τον Κυριάκο Μητσοτάκη, «που με δική του πρωτοβουλία χρήζει το, χωρίς πλέον Δικαστές, Πρωτοδικείο Θηβών σε παράλληλο του κεντρικού Πρωτοδικείου Βοιωτίας με έδρα την Λιβαδειά και ουσιαστικά προδιαγράφει την κατάργησή του».
Με σχετική επιστολή ο Σύλλογος είχε καλέσει «τους βουλευτές και τους υποψήφιους ευρωβουλευτές, οποιουδήποτε κόμματος, να διατυπώσουν την εναντίωσή τους και να ταχθούν εμπράκτως κατά του προωθούμενου νομοσχεδίου, καταψηφίζοντάς το, άλλως και σε διαφορετική περίπτωση τους δηλώνουμε ότι πλέον θα αντιμετωπιστούν ως ανεπιθύμητοι στην πόλη μας».