![Πέτρος Κόκκαλης στη ROSA: «Το συντηρητικό κατεστημένο δεν έχει διάθεση να προχωρήσει αποφασιστικά η Πράσινη Μετάβαση»](https://www.rosa.gr/wp-content/uploads/2024/06/κοκκαλης.jpeg)
Πέτρος Κόκκαλης στη ROSA: «Το συντηρητικό κατεστημένο δεν έχει διάθεση να προχωρήσει αποφασιστικά η Πράσινη Μετάβαση»
Ο Πέτρος Κόκκαλης, γραμματέας, συνιδρυτής και υποψήφιος ευρωβουλευτής με το ψηφοδέλτιο του ««Κόσμου», μιλά στο rosa.gr για τις ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου.
-
04.06.2024 Δημήτρης Ραπίδης
Ο Πέτρος Κόκκαλης ασχολείται ενεργά με τα κοινά τα τελευταία 25 χρόνια, αναπτύσσοντας την κοινωνική καινοτομία με επίκεντρο την ανθρώπινη και βιώσιμη ανάπτυξη. Ήταν μέλος της Επιτροπής Περιβάλλοντος, Δημόσιας Υγείας και Ασφάλειας των Τροφίμων (ENVI) και αναπληρωματικό μέλος της Επιτροπής Προϋπολογισμών (BUDG), της Επιτροπής Γεωργίας και Ανάπτυξης της Υπαίθρου (AGRI) και της Επιτροπής Αλιείας (PECH) στην θητεία της Ευρωβουλής που ολοκληρώθηκε.
Το βιογραφικό του πλούσιο, η εμπειρία του δεδομένη όπως επίσης και η διάθεσή του να προσφέρει με τρόπο συλλογικό σε δράσεις που αντιμετωπίζουν τις προκλήσεις που θέτει η κλιματική αλλαγή και κρίση, με στόχο την επίτευξη της κλιματικής δικαιοσύνης και στην Ελλάδα, και στην Ευρώπη, και διεθνώς.
Ο Πέτρος είναι ένα πρόσωπο που με το έργο του διεκδικεί τη ψήφο των Ελλήνων πολιτών στην Ευρωβουλή. Με σχέδιο, με πρόγραμμα και συγκεκριμένους στόχους, χωρίς τυμπανοκρουσίες και πυροτεχνήματα (σ.σ. τα πυροτεχνήματα είναι μόνο για τους πανηγυρισμούς για τον Ολυμπιακό!).
Ακολουθεί η συνέντευξη που μας παραχώρησε.
Για ποιο λόγο εκτιμάτε ότι οι πολιτικές συνοχής της ΕΕ δεν έχουν αποδώσει τα αναμενόμενα αποτελέσματα και βλέπουμε τις ανισότητες να βαθαίνουν;
Για τον ίδιο λόγο που δεν έχουν αποδώσει οι πολιτικές για την αντιμετώπιση της κλιματικής κρίση. Οι κυρίαρχες συντηρητικές δυνάμεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης υποστηρίζουν ένα σύστημα που βαθαίνει τις ανισότητες, υποβαθμίζει την καθημερινότητα και καταστρέφει το κλίμα σε σημείο που να απειλείται η ζωή στον πλανήτη έτσι όπως την έχουμε γνωρίσει. Σκεφτείτε μόνο ότι το 10% του πληθυσμού είναι υπεύθυνο για το 50% των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου. Οι ανισότητες στην Ευρώπη βαθαίνουν γιατί δεν υπάρχει πραγματική βούληση να αντιμετωπιστούν. Μόνο μια πράσινη οικονομία θα ενίσχυε την κοινωνική συνοχή και θα αναβάθμιζε την καθημερινότητα των πολιτών. Αυτήν η οικονομία όμως βρίσκεται στους αντίποδες των στρατηγικών επιλογών της ευρωπαϊκής Δεξιάς.
Το συντηρητικό ευρωπαϊκό κατεστημένο έχει αντικαταστήσει την ουσία της πολιτικής με την επικοινωνία. Μιλάνε για τις ανισότητες, μιλάνε για το περιβάλλον, μιλάνε για την ειρήνη, αλλά επί της ουσίας είτε κάνουν πολύ λίγα είτε τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που χρειάζονται. Αν δεν πιεστούν από τους πολίτες της Ευρώπης, με πρώτο βήμα τις ευρωεκλογές στις 9 Ιουνίου, τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει. Μόνο οι πολίτες της Ευρώπης μπορούν να προωθήσουν την κλιματική δικαιοσύνη.
Ποιο θα ήταν το πρώτο μέτρο που θα μπορούσε να δώσει λύση στη στεγαστική κρίση;
Η στεγαστική κρίση αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα του παραλογισμού του μοντέλου ανάπτυξης της χώρας μας. Από τη μια μεριά, διατηρούνται οι τεράστιες ανισότητες και η μαζική φτώχεια παρά το ότι σημειώνονται θετικοί ρυθμοί ανάπτυξης. Από την άλλη, έχουμε τις αρνητικές κοινωνικές και περιβαλλοντικές παρενέργειες της μονοκαλλιέργειας του τουρισμού και του real estate. Είναι δυνατόν το κέντρο της Αθήνας να έχει μόνο Airbnb και ξενοδοχεία; Είναι δυνατόν να χτίσουμε όλες τις Κυκλάδες; Είναι δυνατόν να κάνουμε τις πόλεις αβίωτες για τους κατοίκους τους και να εξαντλούμε τους φυσικούς πόρους; Ο παραλογισμός είναι προφανής όπως και το αδιέξοδο.
Στην Εθνική Πράσινη Συμφωνία, το πολιτικό πρόγραμμα του Κόσμου, έχουμε παρουσιάσει μια ολοκληρωμένη δέσμη μέτρων για τη αντιμετώπιση της στεγαστικής κρίσης. Συγκεκριμένα:
– Θέτουμε όρια στις βραχυχρόνιες τουριστικές ενοικιάσεις προκειμένου να μην αυξάνονται τα ενοίκια
– Αυξάνουμε τις δημόσιες και ενθαρρύνουμε τις ιδιωτικές επενδύσεις σε οικονομικά προσιτή στέγαση
– Καταρτίζουμε ειδικό πρόγραμμα ανακαίνισης κατοικιών πολιτών με χαμηλά εισοδήματα και αυξημένους ενεργειακούς λογαριασμούς
– Επενδύουμε στην παροχή κοινωνικής στέγης κατά τα πρότυπο του ομόσπονδου κρατιδίου της Βιέννης (όπου το 50% των κατοικιών ανήκουν στον Δήμο)
– Καταρτίζουμε ένα μεγάλο εθνικό πρόγραμμα κοινωνικής στέγης με βάση τις εκατοντάδες χιλιάδες σχολάζουσες κληρονομιές σε όλη τη χώρα, οι οποίες μένουν αναξιοποίητες
– Εφαρμόζουμε ειδικό πρόγραμμα επιδιόρθωσης κατοικιών για χαμηλά και μεσαία εισοδήματα με τις κατοικίες να παραχωρούνται αναλογικά με τα έσοδα κάθε νοικοκυριού
– Επιδοτούμε το ενοίκιο για νέες/νέους και νέα ζευγάρια από 24 μέχρι 44 ετών
– Προχωράμε σε εγγύηση ενοικίου για νέες/νέους που εργάζονται σε επισφαλείς ή εποχικές θέσεις εργασίας και εξασφάλιση στέγης σε εποχικούς εργαζόμενους/ες και δημόσιους λειτουργούς (δάσκαλοι/ες, γιατροί κ.λπ.) σε τουριστικές περιοχές.
– Δημιουργούμε νέα κτίρια φοιτητικών εστιών ανά την Ελλάδα, σε κρατική γη ή σε αχρησιμοποίητα δημόσια κτίρια κατόπιν ανακαίνισης, σε συνεργασία με τα Πανεπιστήμια
– Θεσμοθετούμε αυστηρούς κανόνες για το real estate προκειμένου να τεθούν περιορισμοί με βάση τις αρχές της απαγόρευσης δόμησης εκτός σχεδίου και της αναθεώρησης των χωροταξικών και πολεοδομικών σχεδίων στην λογική της φέρουσας ικανότητας των οικισμών και των τοπικών κοινωνιών και τοπικών πόρων.
Σύμφωνα με στοιχεία του ευρωβαρόμετρου και της Ευρωπαϊκής Κοινωνικής Έρευνας (ΕΚΕ), η ελληνική κοινωνία ασκεί διαχρονικά μια από τις πιο σφοδρές κριτικές απέναντι στη μετανάστευση. Γιατί κατά τη γνώμη σας συμβαίνει αυτό;
Αυτό είναι το αποτέλεσμα μιας χρόνιας προσπάθειας στοχοποίησης των μεταναστών και των προσφύγων. Σε μια κοινωνία που μαστίζεται από τη φτώχεια και την έλλειψη προοπτικής, το πιο απλό πράγμα είναι να στρέψεις τον αδύναμο εναντίον του ακόμα πιο αδύναμου. Η δημιουργία αποδιοπομπαίων αποτελεί πανάρχαιο εργαλείο της εξουσίας όταν θέλει να βγάλει από πάνω της τις ευθύνες για τις αποτυχίες της. Έχομε φτάσει στο σημείο να έχει γίνει η Μεσόγειος υγρός τάφος και αυτό να θεωρείται κανονικότητα.
Την προσφορά των μεταναστών στην ελληνική κοινωνία τη συνειδητοποιούμε τώρα που λείπουν χιλιάδες χέρια στον αγροτικό τομέας και δεν μπορεί να βγει η παραγωγή. Το τι σημαίνει να ξεριζώνεσαι από το σπίτι σου το συνειδητοποιούμε τώρα που έχουμε κι εμείς κλιματικούς πρόσφυγες που μένουν στο καμπ του Κουτσόχερου στη Θεσσαλία.
Το πρόβλημα μας δεν είναι οι μετανάστες. Το πρόβλημα μας είναι ότι δεν έχουμε πολιτικές για την κοινωνική συνοχή και τον στρατηγικό σχεδιασμό της οικονομίας. Το πρόβλημα είναι ότι η Ευρώπη απαθής την αιματοχυσία στη Γάζα και την Ουκρανία αντί να παίρνει πρωτοβουλίες για την ειρήνη και την παγκόσμια βιώσιμη ανάπτυξη. Ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι ότι μας κυβερνάει μια Δεξιά που χαϊδεύει την Ακροδεξιά, καλλιεργώντας τον φόβο κι ενισχύοντας τον ρατσισμό.
Είστε ικανοποιημένος από τις ασκούμενες πολιτικές για την αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης; Αν όχι, για ποιο λόγο;
Το θέμα δεν είναι τι λέω εγώ, αλλά τι λένε τα επιστημονικά στοιχεία. Η μέση θερμοκρασία στην Ευρώπη το 2023 ήταν 2,6 βαθμούς πάνω από αυτήν της προβιομηχανικής περιόδου, μακριά από το όριο επιφυλακής του 1,5 βαθμού, το οποίο έχει συμφωνηθεί στο πλαίσιο της «Παγκόσμιας Συμφωνίας του Παρισιού». Θα πρέπει να σημειώσουμε επίσης τα τρία θερμότερα έτη που έχουν καταγραφεί ποτέ στην ιστορία της Ευρώπης, συνέβησαν μετά το 2020. Ας δούμε επίσης τις τρομακτικές καταστροφές (που δεν είναι φυσικές αλλά ανθρωπογενείς). Οι καταστροφές που σχετίζονται με τα καιρικά φαινόμενα, έχουν γίνει μέρος της καθημερινότητας. Το οικονομικό κόστος της καταστροφής στη Θεσσαλία φτάνει τα 3,5 δισεκατομμύρια, δηλαδή σχεδόν 2 μονάδες του ΑΕΠ.
Τα στοιχεία δείχνουν ότι οι υφιστάμενες πολιτικές δεν αποδίδουν. Απαιτείται επιτάχυνση της απεξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα, προώθηση της Πράσινης Μετάβασης, άμεση εφαρμογή της Εθνικής Πράσινης Συμφωνίας του ολοκληρωμένου προγράμματος του Κόσμου για αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης.
Απαιτείται όμως και κάτι ακόμα. Να σταματήσουν οι κυβερνήσεις να παίρνουν μέτρα που οξύνουν την κλιματική κρίση. Είναι πολιτικό σκάνδαλο ότι η κυβέρνηση Μητσοτάκη δίνει άδειες για εξορύξεις υδρογονανθράκων δίπλα σε περιοχές Natura. Είναι πολιτικό σκάνδαλο ότι η κυβέρνηση Μητσοτάκη συντάσσεται με ευρωπαϊκό μπλοκ της αντίδρασης, εμποδίζοντας την επικύρωση του Νόμου για την Αποκατάσταση της Φύσης, ενός από τα πιο σημαντικά νομοθετήματα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για την προώθηση της κλιματικής δικαιοσύνης.
Να το πούμε ξεκάθαρα. Το συντηρητικό κατεστημένο δεν έχει διάθεση να προχωρήσει αποφασιστικά η Πράσινη Μετάβαση. Χρειαζόμαστε ισχυρή παρουσία των Ευρωπαίων Πρασίνων στην επόμενη Ευρωβουλή, χρειαζόμαστε εκπροσώπηση του Κόσμου στην ομάδα των Ελλήνων ευρωβουλευτών, για να προχωρήσει η Πράσινη Μετάβαση.
Ποιος είναι ο βασικός τομέας με τον οποίο θα ασχοληθείτε σε περίπτωση εκλογής σας στο Ευρωκοινοβούλιο;
Δύο λέξεις: Κλιματική Δικαιοσύνη. Δύο λέξεις που εμπεριέχουν ένα ολόκληρο πρόγραμμα, μια μεγάλη ανάσα για τη ζωή μας.